SA国际传媒

Пошук

Цырымон?я прысяг? папск?х гвардзейца? Цырымон?я прысяг? папск?х гвардзейца?  (Vatican Media)

23 швейцарск?я гвардзейцы складуць прысягу на вернасць Папу

6 мая 2023 года ? Ватыкане пройдзе традыцыйная штогадовая цырымон?я прысяг? новых рэкрута? Папскай швейцарскай гварды?. Сёлета яе складуць 23 гвардзейцы.

Аляксандр Панчанка – SA国际传媒

12 рэкрута? прамовяць урачысты тэкст па-нямецку, 7 – па-французску, 2 – па-?тальянску ? яшчэ 2 – на рэтараманскай мове, згодна са сва?м паходжаннем.

Цырымон?я распачнецца ? 17.00 у Панадворку святога Дамаса ватыканскага Апостальскага палаца або ? Зале Па?ла VI, у выпадку дажджл?вага надвор’я. Ран?цай таго ж дня гвардзейцы ? члены ?х сем’я? прымуць удзел у л?тург?? ? базыл?цы святога Пятра, якую ?значал?ць швейцарск? кардынал Курт Кох, прэфект Дыкастэры? спрыяння хрысц?янскаму адз?нству.

За дзень да ?рачыстасц?, 5 мая, члены вайсковага корпуса збяруцца на мал?тву Нешпара? у ватыканск?м касцёле Санта-Марыя-Дэла-П’ета на Кампа-Санта-Тэ?тон?ка. Затым, на бл?жэйшай плошчы Рымск?х пратамучан?ка?, адбудзецца цырымон?я ?складання кветкавага вянка ? памяць пра гвардзейца?, заг?нулых пры абароне Пантыф?ка 6 мая 1527 года, ? ?ручэнне ?знагарода?, якую правядзе Субстытут па агульных справах Дзяржа?нага сакратарыяту, арцыб?скуп Эдгар Пэн’я Пара.

З нагоды ?рачыстай прысяг? ? Ватыкан прыбудзе дэлегацыя Швейцарскай канфедэрацы? пад к?ра?н?цтвам В?цэ-прэз?дэнта В?олы Амерд. У яе склад будуць уваходз?ць высокапаста?леныя прадста?н?к? швейцарскага ?раду, арм??, мясцовых улада? ? еп?скапату.

Прысяга звычайна адбываецца ? Ватыкане 6 мая, ва ?спам?н так званага Sacco di Roma (Рабаванне Рыма) у 1527 годзе, кал? 147 з 189 швейцарск?х салдат заг?нул? ? абароне Кл?мента VII. Дзякуючы ?м, удалося схаваць Папу ? бяспечным месцы, у Замку святога Анёла. Швейцарская гвардыя служыць Рымск?м Пантыф?кам з 1506 г. Салдаты ? аф?цэры адказваюць за асаб?стую ахову Святога Айца ? кантралююць уваходы ? Ватыкан.
 

21 красав?ка 2023, 10:33