SA国际传媒

Пошук

Папа Ян Павел ?? Папа Ян Павел ??

15 гадо? таму памёр Ян Павел ?? – Папа, як? люб?? Беларусь

15 гадо? таму, 2 красав?ка 2005 г. у 21.37 адышо? у вечнасць св. Ян Павел ??. Першы Папа-славян?н бы? асабл?ва бл?зк?м беларускаму народу ? гэта бл?зкасць была ?заемнай.

Беларусь была адной з нямног?х кра?н, якую св. Ян Павел ?? не паспе? наведаць за 27 гадо? свайго пантыф?кату, але зямля М?цкев?ча ? шматл?к?х мучан?ка? за веру за?сёды была яму дарагой. Менав?та гэты Папа адрадз?? касцёльныя структуры ? кра?не, прызначы? б?скупа?, беатыф?кава? святаро? ? манах?нь, як?я працавал? на беларускай зямл? падчас ?? Сусветнай вайны ? акрап?л? яе сваёй крывёю.

У 1994 г. Ян Павел ?? прызна?ся: “Як жа бл?зк? мне гэты Касцёл, як? так шмат у апошн?я дзесяц?годдз? выпакутава? дзеля Хрыстовага ?мя! Сваёю думкаю ахопл?ваю ? гэтую хв?л?ну ?с?х святаро? ? ?с?х свецк?х асоба?, як?я за вернае трыванне пры Хрыстовым Евангелл? был? асуджаныя татал?тарным? рэжымам? на вял?к?я цярпенн?, прын?жэнн? ? пераследаванн?. Мног?я з ?х страц?л? жыццё ? канцэнтрацыйных лагерах у С?б?ры, асуджаныя на працу ? нечалавечых умовах; кольк? ж ёсць так?х, пра чый лёс ведае тольк? Бог”.

Ян Павел ?? ста? першым Пантыф?кам, як? пача? звяртацца да беларуск?х верн?ка? па-беларуску ? сва?х святочных в?ншаваннях з нагоды Вял?кадня ? Божага Нараджэння, а таксама падчас сустрэч з дэлегацыям? беларуса?. Ён бы? знаёмы з беларускай г?сторыяй, геаграф?яй ? культурнай спадчынай, мары? наведаць возера Св?цязь ? нават у жартах каза?, што гэта стане гало?най умовай яго в?з?ту ? кра?ну.

Яскравым сведчаннем узаемнай любов? беларуск?х верн?ка? да Яна Па?ла ?? была прысутнасць вял?кай групы п?л?грыма? у першых шэрагах на цырымон?? канан?зацы? Пантыф?ка, а падзякай Богу за яго святасць можа стаць выкананне яго вол?: верная Богу моладзь, моцныя сем’?, а таксама здаро?е, адз?нства ? свабода беларускага народа.
 

02 красав?ка 2020, 12:52