SA国际传媒

Пошук

Вын?к? бамбардз?ро?к? Ватыкана Вын?к? бамбардз?ро?к? Ватыкана 

75 гадо? з дня бамбардз?ро?к? Ватыкана

Спо?н?лася 75 гадо? з дня бамбардз?ро?к? Ватыкана. 5 л?стапада 1943 г. у 20.05 на па?днёвае крыло Ватыканск?х садо? было ск?нута пяць бомба?. На шчасце, н?хто з людзей не пацярпе?.

Была пашкоджана чыгуначная станцыя, лабараторыя маза?к ? Палац Губернатарату.

На працягу мног?х гадо? дэтал?, мэты ? матывы бамбардз?ро?к? был? ахутаны таямн?цай. Невядомым? заставал?ся ? выкана?цы. У 2010 г. выйшла кн?га, прысвечаная гэтай траг?чнай падзе?. Аказалася, што мэтай нападу было Ватыканскае радыё.

А?густа Ферара, а?тар кн?г? “1943-ты. Бомбы над Ватыканам”, правё? дбайнае даследаванне факта?, як?я сведчаць аб тым, што бамбёжка Ватыкана была не арган?заванай атакай, а асаб?стай ?н?цыятывай ?тальянскага фашыста з горада В?тэрба. Ён хаце? спын?ць паведамленн?, як?я праз Радыё трансл?равал?ся па ?с?м свеце. Даведа?шыся пра здарэнне, Мусал?н? асудз?? акцыю. У наступную пасля 5 л?стапада 1943 г. нядзелю, падчас сустрэчы з верн?кам? на плошчы св. Пятра П?й XII паведам?? аб тым, што здарылася, а таксама пра следства, пачатае Святым Пасадам сумесна з ?тальянскай пал?цыяй. Пакольк? ?тал?я была ? стане вайны, Пантыф?к прыня? рашэнне не распа?сюджваць далей гэтай ?нфармацы?, таму яна так ? не з’яв?лася ? газетах.

Нав?на ? фармаце а?дыё
06 л?стапада 2018, 11:43