SA国际传媒

Пошук

Ян Павел ?? удзяляе першае благасла?ленне пасля абрання Папам Ян Павел ?? удзяляе першае благасла?ленне пасля абрання Папам 

45 гадо? таму святы Ян Павел ?? бы? абраны Пантыф?кам

16 кастрычн?ка 1978 года на канклаве ? Ватыкане Наступн?кам святога Пятра бы? абраны тагачасны арцыб?скуп Крака?ск?, польск? кардынал Караль Вайтыла, як? ?зя? сабе ?мя Ян Павел ??.

Аляксандр Панчанка – SA国际传媒

Вучэнне ? стыль жыцця Яна Па?ла ?? можа натхняць моладзь, а яго г?сторыя пав?нна пераказвацца зразумелай для сучаснай моладз? мовай, - за?важы? у ?нтэрв’ю польскай рэдакцы? SA国际传媒 кардынал Стан?сла? Дз?в?ш.

“Я не сумняваюся ? гэтым ? гэта перакананне пацвярджае лёс некальк?х пакалення? маладых людзей, як?х Ян Павел ?? прыцягну? да Езуса. Па-ранейшаму м?льёны зб?раюцца на Сусветныя дн? моладз?, абвяргаючы тэз?с пра заняпад Касцёла ? ра?надушша моладз? да пытання? веры. Моладзь можа знайсц? ?казанн? для жыцця ? вучэнн? Яна Па?ла ??, але таксама натхн?цца яго жыццём, асабл?ва юнацк?м? гадам?, напо?неным уласц?вым? для маладосц? захапленням?, жыццёвым? радасцям?, разнастайным? ?нтарэсам?, жаданнем ?нтэлектуальнага ? духо?нага разв?цця, здольнасцю радавацца сябро?ству, прыгажосц? прыроды, спорту, паэз??”, - сказа? былы асаб?сты сакратар Яна Па?ла ??.

Кардынал Дз?в?ш за?важы?, што гады маладосц? Караля Вайтылы был? цяжк?м? з прычыны трагеды? вайны, але, тым не менш, ён пражы? ?х прыгожа, паказа?шы, што за найвял?кшыя ?дэалы варта змагацца ? быць верным? ?м. “Для моладз? – незалежна ад месца ? часу, у як?м яна жыве – гэта захапляльны прыклад, варты наследавання. Праблема не ? тым, ц? можа Папа натхняць ?х, але ? тым, як ?м пераказваецца прыгажосць яго жыцця, якой мовай мы гаворым пра яго, ц? гэта мова дакранаецца да адчувальнасц? сучаснай моладз? ? з’я?ляецца зразумелай ёй”, - л?чыць ?ерарх.

Арцыб?скуп-эмерыт Крака?ск? перакананы, што ? актуальнай м?жнароднай с?туацы? Караль Вайтыла бы? чалавекам, як? б нёс у свет м?р ? надзею. “Ён дагэтуль прама?ляе. Дастаткова прыйсц? ? Ватыкан у баз?л?ку святога Пятра ? ?бачыць людзей, занураных у мал?тву пры яго маг?ле. Дастаткова прыйсц? ? папск? санктуарый у Кракаве, у касцёлы ? Вадав?цах ц? Кальвары?, ва ?се месцы, як?я носяць яго сляды – людз? дагэтуль хочуць шукаць яго духо?нага сябро?ства”, - сказа? кардынал.

?ерарх нагада?, што Ян Павел ?? спазна? шмат зла, бачы? наступствы война? ? татал?тарызму, цярпе? разам са слабейшым?, бы? абаронцам ? голасам тых, у каго гэты голас бы? адабраны, а ? часы неспакою за?сёды ?мкну?ся несц? людзям надзею. “Ён бы? сведкам любов? Хрыста ? моцы Евангелля, нязменнай, нягледзячы на зменл?васць свету, ? я думаю, што сёння яго закл?к: “Не бойцеся, расчын?це дзверы Хрысту”, загуча? бы з новай, магутнай с?лай”, - дада? былы сакратар Папы.

Кардынал Дз?в?ш нагада? пра ?клад Яна Па?ла ?? у пачатак барацьбы з сексуальным? зло?жыванням? ? Касцёле, як? працягваюць яго наступн?к?, пра пашырэнне культу Божай м?ласэрнасц?, умацаванне рол? свецк?х верн?ка?, дыялог з ?ншым? рэл?г?ям? ? канфес?ям?, а таксама асяроддзям?, як?я не за?сёды был? прыязным? да хрысц?янства.
 

16 кастрычн?ка 2023, 10:26