SA国际传媒

Пошук

2023.05.27   tydzien belarus

Тыдзень у Беларус? – важнае

Пасвячэнне касцёла, п?л?грымка, фэст – агляд найбольш значных падзей, як?я адбыл?ся ? Катал?цк?м касцёле ? Беларус? на гэтым тыдн?, падрыхтавала Беларуская рэдакцыя SA国际传媒. Прапануем вашай увазе самае важнае з жыцця беларуск?х катол?ка?.

Павел М?цкев?ч – спецыяльна для SA国际传媒

Урачыстасць у гонар назарэтанак-мучан?ц адзначыл? ? Л?дзе з удзелам б?скупа Уладз?м?ра Гуляя. 4 верасня 2024 года ? параф?? святога Юзафа, Рамесн?ка, ? благасла?лёных назарэтанак-мучан?ц з Навагрудка каад’ютар Гродзенскай дыяцэз?? цэлебрава? Э?харыстыю. Ён падкрэсл??, што "мерай добрых аднос?н хрысц?ян?на да ?ншага чалавека за?сёды з’я?ляецца ахвярная любо?, якая прая?ляецца таксама ? ? тым, каб прынесц? ? ахвяру ?ласнае жыццё". Параф?яне падарыл? ?ерарху геральдычны рыцарск? шчыт з выявай яго б?скупскага герба.

У Сто?бцах арцыб?скуп Юзаф Стане?ск? здзейсн?? пасвячэнне касцёла. 31 жн??ня 2024 года М?трапал?т М?нска-Маг?лё?ск? ?значал?? свята з нагоды пасвячэння новазбудаванага касцёла святога Каз?м?ра, як? з’я?ляецца самым высок?м будынкам у 18-тысячным райцэнтры. Генеральны в?карый арх?дыяцэз?? б?скуп Аляксандр Яшэ?ск? прамов?? гам?л?ю, у якой падкрэсл??, што "тут аб’я?ляецца вел?ч Бога, Езуса Хрыста, пакорл?ва схаванага ? Найсвяцейшым Сакрамэнце". Пасля ?мшы зладз?л? канцэрт ? пачастунак.

У Бялын?чы з Маг?лёва выйшла пешая п?л?грымка. 7 верасня 2024 года двухдзённае паломн?цтва распачалося святой ?мшой у маг?лё?скай катэдры. Верн?к? ск?равал?ся на ?рачыстасц? Мац? Божай Бялын?цкай, Каралевы Беларус?, як?я пройдуць 8 верасня ? як?я ?значал?ць Генеральны в?карый М?нска-Маг?лё?скай? арх?дыяцэз?? б?скуп Юрый Касабуцк?. Святу папярэдн?чае 40-гадз?ннае набажэнства, на якое запрас?л? гасцей з ?ншых мясц?н Беларус?.

Арцыб?скуп Тадэвуш Кандрусев?ч узя? удзел у падрыхто?цы канферэнцы? па новай евангел?зацы?. 2 верасня 2024 года заслужаны ?ерарх наведа? Сапоцк?н, дзе памал??ся разам са святарам?, як?я перажываюць рэкалекцы?, ? ?значал?? арган?зацыйную сустрэчу па падрыхто?цы навуковай канферэнцы? аб новай евангел?зацы?. На сустрэчы акрэсл?л? тэмы выступлення?, зацвердз?л? праграму канферэнцы?, якая пройдзе ? Вышэйшай духо?най сем?нары? ? Гродне.

Caritas у Нясв?жы правё? дабрачынную акцыю да навучальнага года. Ф?нал акцы? адбы?ся 1 верасня, кал? кожная шматдзетная сям’я параф?? Божага Цела атрымала падарунак, а для маленьк?х верн?ка? валанцёры параф?яльнага Caritas зладз?л? ?нтэракты?ныя гульн?. На працягу жн??ня валанцёры зб?рал? ахвяраванн? ? канцылярск?я прыналежнасц?, на сабраныя грошы был? набытыя сертыф?каты ? кн?гарню.

Падрыхтавана паводле grodnensis.by, catholic.by ? ?ласнай ?нфармацы?.
 

07 верасня 2024, 09:07