SA国际传媒

Пошук

Кардынал Жан-Клод Олерыш Кардынал Жан-Клод Олерыш  (Vatican Media)

Кардынал Олерыш: м?н?странт – асабл?вы сведка Хрыста ? Евангелля

З 29 л?пеня па 3 жн??ня 2024 года Рым прымае ?дзельн?ка? Х??? М?жнароднай п?л?грымк? м?н?странта?. У ёй бяруць удзел каля 50 тысяч юнако? ? дзя?чат з 20 кра?н Е?ропы, 12 тысяч валанцёра? ? 2 тысячы душпастыра?.

Аляксандр Панчанка - SA国际传媒

“Праз п?л?грымку да маг?лы Пятра мы хочам адчуць, што ?се разам з’я?ляемся Касцёлам, маладым ? дынам?чным Касцёлам, у як?м вы, як м?н?странты, граеце цэнтральную ролю, бо з’я?ляецеся асабл?вым? сведкам? Езуса Хрыста ? Добрай Нав?ны ? вашых параф?ях ? дыяцэз?ях. Касцёл мае патрэбу ? так?м сведчанн?”, - нап?са? у запрашэнн? на сустрэчу кардынал Жан-Клод Олерыш, арцыб?скуп Люксембурга.

?ерарх з’я?ляецца старшынёй М?жнароднай асацыяцы? м?н?странта? (Coetus ?nternationalis Ministrantium), якая арган?зуе п?л?грымку. Гэта структура была заснавана ? 1960 годзе ? аб’ядно?вае м?н?странта? ? ?х душпастыра? з А?стры?, Бельг??, Венгры?, Герман??, ?тал??, Люксембурга, Партугал??, Румын??, Серб??, Славак??, Францы?, Харваты? ? Швейцары?.

Самая вял?кая група м?н?странта? сёлета прыбыла ? Вечны горад з Герман?? – каля 35 тысяч юнако? ? дзя?чат. Ёсць таксама дэлегацы? з Укра?ны, Л?твы ? Чэх??. Праграма ?х прабывання ? Рыме ?ключае музыку, набажэнствы, моманты дыялогу. Кульм?нацыйным пунктам форума стане мал?тва ? сустрэча м?н?странта? са Святым Айцом, якая адбудзецца ?вечары 30 л?пеня на плошчы святога Пятра ? Ватыкане.

Дэв?з сёлетняй п?л?грымк? – З табой (?с 41,10). У каментары? для ватыканск?х СМ? кардынал Олерыш патлумачы?, што гаворка ?дзе ? першую чаргу пра еднасць м?н?странта? з Богам, але таксама з сябрам?. “Кал? знаходз?мся ? аднос?нах з Езусам, тады мы ведаем, што Пан з нам?, а таксама з нашым братам, нашай сястрой, як?я слабейшыя, як?я знаходзяцца на ?скра?не грамадства. Мы не можам служыць падчас ?мшы, не жывучы, не адчуваючы гэтай сал?дарнасц? ? гэтай м?с?? з самым? бедным? ? грамадстве”, - сказа? ён, дадаючы, што м?н?странт за?сёды пав?нен быць на баку найслабейшых, нават у коле сва?х сябро?.

“Папа – вял?к? прапаведн?к Евангелля, ён – вял?к? сведка Евангелля, ён – Пётр, таму важна бачыць яго, чуць яго голас, прымаць яго наста?ленн?, каб лепш здзяйсняць гэта служэнне ля алтара, якое таксама з’я?ляецца служэннем нашаму брату ? сястры”, - дада? старшыня М?жнароднай асацыяцы? м?н?странта?.

30 л?пеня 2024, 10:10