SA国际传媒

Пошук

?люстрацыйнае фота ?люстрацыйнае фота 

130 гадо? Rerum Novarum – першай сацыяльнай энцыкл?цы

15 мая 1891 г. была абнародавана энцыкл?ка Льва Х??? Rerum novarum – адз?н з самых важных дакумента? не тольк? сацыяльнага вучэння Касцёла, але ? сусветнай эканам?чнай ? сацыяльнай думк?.

Аляксандр Панчанка – SA国际传媒

Rerum novarum – важная вяха сацыяльнага вучэння Касцёла, якая адкрыла яго сучасную эпоху ? зраб?ла вел?зарны ?плы? на фармаванне сучасных эканам?чных ? сацыяльных тэорый, - падкрэсл?? у ?нтэрв’ю SA国际传媒 старшыня Папскай акадэм?? сацыяльных навук Стэфана Дзамань?.

Навуко?ца нагада?, што дакумент Льва Х??? з’яв??ся ? г?старычны перыяд, пазначаны двума важным? фактарам?: падрыхто?кай Другой прамысловай рэвалюцы? ? распа?сюджаннем маркс?сцкага вучэння сярод рабочых.

“Гэты Папа апыну?ся, кал? так можна сказаць, пам?ж молатам ? кавадлам. З аднаго боку ён не мог не л?чыцца з тым, што адбывалася ? вын?ку прамысловай рэвалюцы?: з с?стэмай працы на фабрыках, з разуменнем чалавечай працы як “тавару”, як? можна было набыць, а можна было ? вык?нуць… З ?ншага боку ён безумо?на не мог ?гнараваць распа?сюджвання маркс?сцк?х погляда?”, - распавё? Дзамань?.

Вел?ч энцыкл?к? заключаецца ? тым, што Папа не закл?ка? да рэвалюцыйных змен, чаго патрабава? тагачасны сацыял?зм, а ? той жа час ён не заплюшчва? вачэй перад абл?ччам рэальнасц?, якую бачы?.

“Яго падыход сёння можна назваць “трансфармацыйным”. Ён заключа?ся ? тым, што неабходна ператварыць кап?тал?стычную с?стэму знутры, каб зраб?ць яе адпаведнай патрэбам чалавецтва…”, - дада? старшыня Папскай акадэм?? сацыяльных навук.

У энцыкл?цы Rerum novarum Ле? Х??? рашуча выступ?? у абарону прыватнай уласнасц?, асудз?? распальванне варожасц? ? грамадстве ? закл?к? да класавай барацьбы, заахвоц?? баран?ць правы ? годнасць бедных, падтрыма? рабочых у ?мкненн? да стварэнн? асацыяцый.

Прапанова Льва Х??? не мела характару эканам?чнай праграмы, але нас?ла пераважна антрапалаг?чны характар ? грунтавалася на хрысц?янскай ф?ласоф??, этыцы ? Божым Аб’я?ленн?. Пантыф?к не ?мкну?ся гвалто?на навязаць пэ?ную мадэль, але прапано?ва? шлях, як? прадугледжва? ?мкненне да ?сё большай ? большай адказнасц? чалавека, пакл?канага клапац?цца не тольк? пра сябе, але ? пра ?ншых. Гэты зварот ён ск?ро?ва? як да ?ладальн?ка? прамысловых прадпрыемства?, так ? да рабочых.

 

15 мая 2021, 08:53